Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
Historia parafii i kościoła
PDF Drukuj Email

POCZĄTKI PARAFII

Błażowska parafia rzymsko-katolicka p/w św. Marcina jest jedną z najstarszych w okolicy po parafiach w Tyczynie czy Borku Starym. Została erygowana 9 czerwca 1432 r. w Bachórzu dzięki fundacji ówczesnych właścicieli miejscowości Małgorzaty i Piotra Kunatha Kmity, podczaszego sandomierskiego. Oryginał dokumentu zaginął, jego treść znamy z odpisu sporządzonego w 1634 r. na prośbę ówczesnego proboszcza Błażowej Piotra Sasina, a zamieszczonego w aktach konsystorskich przemyskich.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

SZKOLNICTWO PARAFIALNE

Ważną instytucją parafialną była szkoła. Współcześni badacze historii regionu są przekonani, że szkoły parafialne w Błażowej czy sąsiedniej Futomie musiały powstać jeszcze w XVI, choć pierwsze wzmianki źródłowe potwierdzające istnienie takiej szkoły w Błażowej, pochodzą z roku 1640 z wizytacji biskupa Alembeka, ale i one odnoszą się do roku 1624. Mianowicie w protokole powizytacyjnym zapisano, że budynek szkoły parafialnej w Błażowej znajdował się przy wikarówce i uległ spaleniu przy najeździe tatarskim w 1624 r. Szkoła ta szybko wznowiła działalność, bo w podpisie testamentu Jakuba Kiebalika, spisanego w Kąkolówce w roku 1646, przeczytać „możemy Petrus Biegoni Rector Schole Bła”. Daje nam to prawo przypuszczać, że w kilka lat po biskupiej wizytacji z 1640 r., szkoła została odbudowana, albo dzieci uczyły się w zastępczym budynku. W każdym bądź razie funkcjonowała, skoro występuje rektor.

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

SZPITAL PARAFIALNY

Przez wiele stuleci działał przy miejscowej parafii szpital, a właściwie przytułek dla ubogich i samotnych. Szpitale parafialne zarządzane były przez samych plebanów, bądź do spółki z wyznaczonymi przez fundatorów świeckimi zarządcami. Fundatorzy określali często regulamin szpitala, obejmujący również zasady rekrutacji jego pensjonariuszy. Większość zakładów wiejskich, przeznaczona była dla ludności z danej majętności i stanowiła formę opieki właściciela dominium nad swymi zniedołężniałymi poddanymi. Jasno sprecyzował to w akcie fundacyjnym, licznych wiejskich szpitali parafialnych, Mikołaj Spytek Ligęza pisząc, że w domach tych mają prawo przebywać tylko: „...vere pauperes, którzy by na pańskich robotach się wyrobieli, albo za jakiem przypadkiem do ubóstwa, albo złego zdrowia i ułomności jakieś przyszli...” .

Więcej…
 
PDF Drukuj Email

OBIEKTY SAKRALNE

Pierwszy kościół w Błażowej, wzniesiony w XV wieku, pod wezwaniem św. Marcina, św. Mikołaja i św. Anny był drewniana budowlą wzniesioną na planie krzyża z dobudowaną doń kamienną zakrystią. Wnętrze zdobiło pięć ołtarzy, snycerskiej roboty, kamienna posadzka i chór sklepiony nad drzwiami. Obok kościoła znajdowała się dzwonnica z trzema dzwonami i niewielki cmentarz otoczony parkanem, krytym gontowym daszkiem. Obok kościoła znajdowały się wikarówki a na południe od nich zabudowania gospodarcze. Kościół usytuowany był na nizinie nad Ryjakiem, a cały teren kościoła otaczał obronny przekop wypełniony wodą z rzeki. Usytuowana na nizinie świątynia narażona była na liczne powodzie i podtopienia i niejednokrotnie ucierpiała od nich.

Więcej…
 
Wikariusze parafii Błażowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 26 listopada 2012 20:35

 

wikarzy

Poprawiony: sobota, 04 października 2014 22:21
Więcej…
 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2

Bądź na bieżąco
z najnowszymi wiadomościami i informacjami...